< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

617 (DCXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 617 година од новата ера, 617. од првиот милениум, 17. од VII век и осма од 610-тите.

617 во разни календари
Грегоријански календар617
DCXVII
Ab urbe condita1370
Ерменски календар66
ԹՎ ԿԶ
Асирски календар5367
Балиски календар538–539
Бенгалски календар24
Берберски календар1567
Будистички календар1161
Бурмански календар−21
Византиски календар6125–6126
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
3313 или 3253
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
3314 или 3254
Коптски календар333–334
Етиопски календар609–610
Еврејски календар4377–4378
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера673–674
 - Сачка ера538–539
 - Кали-југа3717–3718
Холоценски календар10617
Ирански календар5 п.п. – 4 п.п.
Исламски календар5 п.х. – 4 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар507–508
Јулијански календар617
DCXVII
Корејски календар2950
Мингуо-календар1295 пред Р. Кина
民前1295年
Нанакшахи−851
Селевкидски календар928/929 г.г.
Тајландски сончев календар1159–1160
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
743 или 362 или −410
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
744 или 363 или −409

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6125 и 6126 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5367 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4377 и 4378 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1370.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 617 година се протега во 3253 и 3254, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3313 и 3314 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1160. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 5 и 4 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди