< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

690 (DCXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 690 година од новата ера, 690. од првиот милениум, 90. од VII век и прва од 690-тите.

690 во разни календари
Грегоријански календар690
DCXC
Ab urbe condita1443
Ерменски календар139
ԹՎ ՃԼԹ
Асирски календар5440
Балиски календар611–612
Бенгалски календар97
Берберски календар1640
Будистички календар1234
Бурмански календар52
Византиски календар6198–6199
Кинески календар己丑(зем. вол)
3386 или 3326
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
3387 или 3327
Коптски календар406–407
Етиопски календар682–683
Еврејски календар4450–4451
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера746–747
 - Сачка ера611–612
 - Кали-југа3790–3791
Холоценски календар10690
Ирански календар68–69
Исламски календар70–71
Јапонски календарн/п
Јавански календар582–583
Јулијански календар690
DCXC
Корејски календар3023
Мингуо-календар1222 пред Р. Кина
民前1222年
Нанакшахи−778
Селевкидски календар1001/1002 г.г.
Тајландски сончев календар1232–1233
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
816 или 435 или −337
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
817 или 436 или −336

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6198 и 6199 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5440 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4450 и 4451 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1443.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 690 година се протега во 3326 и 3327, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3386 и 3387 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1233. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 70 и 71 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   690 на Ризницата ?