< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

662 (DCLXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 662 година од новата ера, 662. од првиот милениум, 62. од VII век и трета од 660-тите.

662 во разни календари
Грегоријански календар662
DCLXII
Ab urbe condita1415
Ерменски календар111
ԹՎ ՃԺԱ
Асирски календар5412
Балиски календар583–584
Бенгалски календар69
Берберски календар1612
Будистички календар1206
Бурмански календар24
Византиски календар6170–6171
Кинески календар辛酉(мет. петел)
3358 или 3298
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
3359 или 3299
Коптски календар378–379
Етиопски календар654–655
Еврејски календар4422–4423
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера718–719
 - Сачка ера583–584
 - Кали-југа3762–3763
Холоценски календар10662
Ирански календар40–41
Исламски календар41–42
Јапонски календарн/п
Јавански календар553–554
Јулијански календар662
DCLXII
Корејски календар2995
Мингуо-календар1250 пред Р. Кина
民前1250年
Нанакшахи−806
Селевкидски календар973/974 г.г.
Тајландски сончев календар1204–1205
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
788 или 407 или −365
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
789 или 408 или −364

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6170 и 6171 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5412 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4422 и 4423 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1415.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 662 година се протега во 3298 и 3299, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3358 и 3359 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1205. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 41 и 42 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди