< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

603 (DCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 603 година од новата ера, 603. од првиот милениум, 3. од VII век и четвртта од 600-тите.

603 во разни календари
Грегоријански календар603
DCIII
Ab urbe condita1356
Ерменски календар52
ԹՎ ԾԲ
Асирски календар5353
Балиски календар524–525
Бенгалски календар10
Берберски календар1553
Будистички календар1147
Бурмански календар−35
Византиски календар6111–6112
Кинески календар壬戌(вод. куче)
3299 или 3239
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
3300 или 3240
Коптски календар319–320
Етиопски календар595–596
Еврејски календар4363–4364
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера659–660
 - Сачка ера524–525
 - Кали-југа3703–3704
Холоценски календар10603
Ирански календар19 п.п. – 18 п.п.
Исламски календар20 п.х. – 19 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар492–493
Јулијански календар603
DCIII
Корејски календар2936
Мингуо-календар1309 пред Р. Кина
民前1309年
Нанакшахи−865
Селевкидски календар914/915 г.г.
Тајландски сончев календар1145–1146
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
729 или 348 или −424
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
730 или 349 или −423

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6111 и 6112 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5353 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4363 и 4364 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1356.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 603 година се протега во 3239 и 3240, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3299 и 3300 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1146. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 20 и 19 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   603 на Ризницата ?