< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

676 (DCLXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 676 година од новата ера, 676. од првиот милениум, 76. од VII век и седма од 670-тите.

676 во разни календари
Грегоријански календар676
DCLXXVI
Ab urbe condita1429
Ерменски календар125
ԹՎ ՃԻԵ
Асирски календар5426
Балиски календар597–598
Бенгалски календар83
Берберски календар1626
Будистички календар1220
Бурмански календар38
Византиски календар6184–6185
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
3372 или 3312
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
3373 или 3313
Коптски календар392–393
Етиопски календар668–669
Еврејски календар4436–4437
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера732–733
 - Сачка ера597–598
 - Кали-југа3776–3777
Холоценски календар10676
Ирански календар54–55
Исламски календар56–57
Јапонски календарн/п
Јавански календар568–569
Јулијански календар676
DCLXXVI
Корејски календар3009
Мингуо-календар1236 пред Р. Кина
民前1236年
Нанакшахи−792
Селевкидски календар987/988 г.г.
Тајландски сончев календар1218–1219
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
802 или 421 или −351
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
803 или 422 или −350

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6184 и 6185 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5426 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4436 и 4437 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1429.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 676 година се протега во 3312 и 3313, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3372 и 3373 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1219. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 56 и 57 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди