< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

696 (DCXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 696 година од новата ера, 696. од првиот милениум, 96. од VII век и седма од 690-тите.

696 во разни календари
Грегоријански календар696
DCXCVI
Ab urbe condita1449
Ерменски календар145
ԹՎ ՃԽԵ
Асирски календар5446
Балиски календар617–618
Бенгалски календар103
Берберски календар1646
Будистички календар1240
Бурмански календар58
Византиски календар6204–6205
Кинески календар乙未(дрв. коза)
3392 или 3332
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
3393 или 3333
Коптски календар412–413
Етиопски календар688–689
Еврејски календар4456–4457
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера752–753
 - Сачка ера617–618
 - Кали-југа3796–3797
Холоценски календар10696
Ирански календар74–75
Исламски календар76–77
Јапонски календарн/п
Јавански календар588–589
Јулијански календар696
DCXCVI
Корејски календар3029
Мингуо-календар1216 пред Р. Кина
民前1216年
Нанакшахи−772
Селевкидски календар1007/1008 г.г.
Тајландски сончев календар1238–1239
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
822 или 441 или −331
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
823 или 442 или −330

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6204 и 6205 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5446 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4456 и 4457 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1449.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 696 година се протега во 3332 и 3333, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3392 и 3393 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1239. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 76 и 77 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   696 на Ризницата ?