< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

643 (DCXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 643 година од новата ера, 643. од првиот милениум, 43. од VII век и четвртта од 640-тите.

643 во разни календари
Грегоријански календар643
DCXLIII
Ab urbe condita1396
Ерменски календар92
ԹՎ ՂԲ
Асирски календар5393
Балиски календар564–565
Бенгалски календар50
Берберски календар1593
Будистички календар1187
Бурмански календар5
Византиски календар6151–6152
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
3339 или 3279
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
3340 или 3280
Коптски календар359–360
Етиопски календар635–636
Еврејски календар4403–4404
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера699–700
 - Сачка ера564–565
 - Кали-југа3743–3744
Холоценски календар10643
Ирански календар21–22
Исламски календар22–23
Јапонски календарн/п
Јавански календар533–535
Јулијански календар643
DCXLIII
Корејски календар2976
Мингуо-календар1269 пред Р. Кина
民前1269年
Нанакшахи−825
Селевкидски календар954/955 г.г.
Тајландски сончев календар1185–1186
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
769 или 388 или −384
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
770 или 389 или −383

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6151 и 6152 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5393 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4403 и 4404 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1396.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 643 година се протега во 3279 и 3280, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3339 и 3340 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1186. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 22 и 23 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди