< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

608 (DCVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 608 година од новата ера, 608. од првиот милениум, 8. од VII век и деветта од 600-тите.

608 во разни календари
Грегоријански календар608
DCVIII
Ab urbe condita1361
Ерменски календар57
ԹՎ ԾԷ
Асирски календар5358
Балиски календар529–530
Бенгалски календар15
Берберски календар1558
Будистички календар1152
Бурмански календар−30
Византиски календар6116–6117
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
3304 или 3244
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
3305 или 3245
Коптски календар324–325
Етиопски календар600–601
Еврејски календар4368–4369
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера664–665
 - Сачка ера529–530
 - Кали-југа3708–3709
Холоценски календар10608
Ирански календар14 п.п. – 13 п.п.
Исламски календар14 п.х. – 13 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар497–498
Јулијански календар608
DCVIII
Корејски календар2941
Мингуо-календар1304 пред Р. Кина
民前1304年
Нанакшахи−860
Селевкидски календар919/920 г.г.
Тајландски сончев календар1150–1151
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
734 или 353 или −419
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
735 или 354 или −418

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6116 и 6117 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5358 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4368 и 4369 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1361.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 608 година се протега во 3244 и 3245, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3304 и 3305 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1151. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 14 и 13 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди