< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

674 (DCLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 674 година од новата ера, 674. од првиот милениум, 74. од VII век и петта од 670-тите.

674 во разни календари
Грегоријански календар674
DCLXXIV
Ab urbe condita1427
Ерменски календар123
ԹՎ ՃԻԳ
Асирски календар5424
Балиски календар595–596
Бенгалски календар81
Берберски календар1624
Будистички календар1218
Бурмански календар36
Византиски календар6182–6183
Кинески календар癸酉(вод. петел)
3370 или 3310
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
3371 или 3311
Коптски календар390–391
Етиопски календар666–667
Еврејски календар4434–4435
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера730–731
 - Сачка ера595–596
 - Кали-југа3774–3775
Холоценски календар10674
Ирански календар52–53
Исламски календар54–55
Јапонски календарн/п
Јавански календар565–566
Јулијански календар674
DCLXXIV
Корејски календар3007
Мингуо-календар1238 пред Р. Кина
民前1238年
Нанакшахи−794
Селевкидски календар985/986 г.г.
Тајландски сончев календар1216–1217
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
800 или 419 или −353
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
801 или 420 или −352

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6182 и 6183 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5424 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4434 и 4435 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1427.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 674 година се протега во 3310 и 3311, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3370 и 3371 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1217. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 54 и 55 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди