< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

624 (DCXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 624 година од новата ера, 624. од првиот милениум, 24. од VII век и петта од 620-тите.

624 во разни календари
Грегоријански календар624
DCXXIV
Ab urbe condita1377
Ерменски календар73
ԹՎ ՀԳ
Асирски календар5374
Балиски календар545–546
Бенгалски календар31
Берберски календар1574
Будистички календар1168
Бурмански календар−14
Византиски календар6132–6133
Кинески календар癸未(вод. коза)
3320 или 3260
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
3321 или 3261
Коптски календар340–341
Етиопски календар616–617
Еврејски календар4384–4385
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера680–681
 - Сачка ера545–546
 - Кали-југа3724–3725
Холоценски календар10624
Ирански календар2–3
Исламски календар2–3
Јапонски календарн/п
Јавански календар514–515
Јулијански календар624
DCXXIV
Корејски календар2957
Мингуо-календар1288 пред Р. Кина
民前1288年
Нанакшахи−844
Селевкидски календар935/936 г.г.
Тајландски сончев календар1166–1167
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
750 или 369 или −403
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
751 или 370 или −402

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6132 и 6133 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5374 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4384 и 4385 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1377.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 624 година се протега во 3260 и 3261, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3320 и 3321 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1167. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2 и 3 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди