< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

649 (DCXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 649 година од новата ера, 649. од првиот милениум, 49. од VII век и последна од 640-тите.

649 во разни календари
Грегоријански календар649
DCXLIX
Ab urbe condita1402
Ерменски календар98
ԹՎ ՂԸ
Асирски календар5399
Балиски календар570–571
Бенгалски календар56
Берберски календар1599
Будистички календар1193
Бурмански календар11
Византиски календар6157–6158
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
3345 или 3285
    — до —
己酉年 (зем. петел)
3346 или 3286
Коптски календар365–366
Етиопски календар641–642
Еврејски календар4409–4410
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера705–706
 - Сачка ера570–571
 - Кали-југа3749–3750
Холоценски календар10649
Ирански календар27–28
Исламски календар28–29
Јапонски календарТајка 5
(大化5年)
Јавански календар540–541
Јулијански календар649
DCXLIX
Корејски календар2982
Мингуо-календар1263 пред Р. Кина
民前1263年
Нанакшахи−819
Селевкидски календар960/961 г.г.
Тајландски сончев календар1191–1192
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
775 или 394 или −378
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
776 или 395 или −377

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6157 и 6158 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5399 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4409 и 4410 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1402.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 649 година се протега во 3285 и 3286, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3345 и 3346 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1192. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 28 и 29 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди