< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

648 (DCXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 648 година од новата ера, 648. од првиот милениум, 48. од VII век и деветта од 640-тите.

648 во разни календари
Грегоријански календар648
DCXLVIII
Ab urbe condita1401
Ерменски календар97
ԹՎ ՂԷ
Асирски календар5398
Балиски календар569–570
Бенгалски календар55
Берберски календар1598
Будистички календар1192
Бурмански календар10
Византиски календар6156–6157
Кинески календар丁未(огн. коза)
3344 или 3284
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
3345 или 3285
Коптски календар364–365
Етиопски календар640–641
Еврејски календар4408–4409
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера704–705
 - Сачка ера569–570
 - Кали-југа3748–3749
Холоценски календар10648
Ирански календар26–27
Исламски календар27–28
Јапонски календарТајка 4
(大化4年)
Јавански календар539–540
Јулијански календар648
DCXLVIII
Корејски календар2981
Мингуо-календар1264 пред Р. Кина
民前1264年
Нанакшахи−820
Селевкидски календар959/960 г.г.
Тајландски сончев календар1190–1191
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
774 или 393 или −379
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
775 или 394 или −378

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6156 и 6157 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5398 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4408 и 4409 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1401.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 648 година се протега во 3284 и 3285, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3344 и 3345 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1191. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 27 и 28 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди