< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

669 (DCLXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 669. година од новата ера, 669. од првиот милениум, 69. од 7 век и последна од 660-тите.

669 г.  во други календари
Грегоријански календар 669
DCLXIX
Ab urbe condita 1422
Асирски календар 5419
Бахајски календар -1175–-1174
Бенгалски календар 76
Берберски календар 1619
Будистички календар 1213
Бурмански календар 31
Византиски календар 6177–6178
Еврејски календар 4429–4430
Ерменски календар 118
ԹՎ ՃԺԸ
Етиопски календар 661-662
Ирански календар 47–48
Исламски календар 48–49
Јулијански календар 669    DCLXIX
Кинески календар 戊辰年月日
(3305/3365)
— до —
己巳年月日
(3306/3366)
Коптски календар 385–386
Корејски календар 3002
Календар Мингуо 1243 пред РК
民前1243年
Селевкидски календар 980–981
Тајландски сончев календар 1212
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 725–726
 - Шака самват 591–592
 - Кали југа 3770–3771
Холоценски календар 10669
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6177 и 6178 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5419 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4429 и 4430 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1422.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 669. година се протега во 3305 и 3306, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3365 и 3366 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1212. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 48 и 49 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

Јустинијан II, византиски император

ПочиналеУреди