< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

606 (DCVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 606 година од новата ера, 606. од првиот милениум, 6. од VII век и седма од 600-тите.

606 во разни календари
Грегоријански календар606
DCVI
Ab urbe condita1359
Ерменски календар55
ԹՎ ԾԵ
Асирски календар5356
Балиски календар527–528
Бенгалски календар13
Берберски календар1556
Будистички календар1150
Бурмански календар−32
Византиски календар6114–6115
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
3302 или 3242
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
3303 или 3243
Коптски календар322–323
Етиопски календар598–599
Еврејски календар4366–4367
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера662–663
 - Сачка ера527–528
 - Кали-југа3706–3707
Холоценски календар10606
Ирански календар16 п.п. – 15 п.п.
Исламски календар17 п.х. – 16 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар495–496
Јулијански календар606
DCVI
Корејски календар2939
Мингуо-календар1306 пред Р. Кина
民前1306年
Нанакшахи−862
Селевкидски календар917/918 г.г.
Тајландски сончев календар1148–1149
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
732 или 351 или −421
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
733 или 352 или −420

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6114 и 6115 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5356 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4366 и 4367 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1359.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 606 година се протега во 3242 и 3243, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3302 и 3303 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1149. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 17 и 16 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди