< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

616 (DCXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 616 година од новата ера, 616. од првиот милениум, 16. од VII век и седма од 610-тите.

616 во разни календари
Грегоријански календар616
DCXVI
Ab urbe condita1369
Ерменски календар65
ԹՎ ԿԵ
Асирски календар5366
Балиски календар537–538
Бенгалски календар23
Берберски календар1566
Будистички календар1160
Бурмански календар−22
Византиски календар6124–6125
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
3312 или 3252
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
3313 или 3253
Коптски календар332–333
Етиопски календар608–609
Еврејски календар4376–4377
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера672–673
 - Сачка ера537–538
 - Кали-југа3716–3717
Холоценски календар10616
Ирански календар6 п.п. – 5 п.п.
Исламски календар6 п.х. – 5 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар506–507
Јулијански календар616
DCXVI
Корејски календар2949
Мингуо-календар1296 пред Р. Кина
民前1296年
Нанакшахи−852
Селевкидски календар927/928 г.г.
Тајландски сончев календар1158–1159
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
742 или 361 или −411
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
743 или 362 или −410

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6124 и 6125 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5366 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4376 и 4377 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1369.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 616 година се протега во 3252 и 3253, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3312 и 3313 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1159. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 6 и 5 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди