< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

664 (DCLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 664 година од новата ера, 664. од првиот милениум, 64. од VII век и петта од 660-тите.

664 во разни календари
Грегоријански календар664
DCLXIV
Ab urbe condita1417
Ерменски календар113
ԹՎ ՃԺԳ
Асирски календар5414
Балиски календар585–586
Бенгалски календар71
Берберски календар1614
Будистички календар1208
Бурмански календар26
Византиски календар6172–6173
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
3360 или 3300
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
3361 или 3301
Коптски календар380–381
Етиопски календар656–657
Еврејски календар4424–4425
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера720–721
 - Сачка ера585–586
 - Кали-југа3764–3765
Холоценски календар10664
Ирански календар42–43
Исламски календар43–44
Јапонски календарн/п
Јавански календар555–556
Јулијански календар664
DCLXIV
Корејски календар2997
Мингуо-календар1248 пред Р. Кина
民前1248年
Нанакшахи−804
Селевкидски календар975/976 г.г.
Тајландски сончев календар1206–1207
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
790 или 409 или −363
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
791 или 410 или −362

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6172 и 6173 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5414 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4424 и 4425 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1417.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 664 година се протега во 3300 и 3301, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3360 и 3361 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1207. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 43 и 44 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди