< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

607 (DCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 607 година од новата ера, 607. од првиот милениум, 7. од VII век и осма од 600-тите.

607 во разни календари
Грегоријански календар607
DCVII
Ab urbe condita1360
Ерменски календар56
ԹՎ ԾԶ
Асирски календар5357
Балиски календар528–529
Бенгалски календар14
Берберски календар1557
Будистички календар1151
Бурмански календар−31
Византиски календар6115–6116
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
3303 или 3243
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
3304 или 3244
Коптски календар323–324
Етиопски календар599–600
Еврејски календар4367–4368
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера663–664
 - Сачка ера528–529
 - Кали-југа3707–3708
Холоценски календар10607
Ирански календар15 п.п. – 14 п.п.
Исламски календар16 п.х. – 14 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар496–497
Јулијански календар607
DCVII
Корејски календар2940
Мингуо-календар1305 пред Р. Кина
民前1305年
Нанакшахи−861
Селевкидски календар918/919 г.г.
Тајландски сончев календар1149–1150
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
733 или 352 или −420
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
734 или 353 или −419

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6115 и 6116 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5357 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4367 и 4368 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1360.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 607 година се протега во 3243 и 3244, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3303 и 3304 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1150. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 16 и 14 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди