< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

642 (DCXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 642 година од новата ера, 642. од првиот милениум, 42. од VII век и трета од 640-тите.

642 во разни календари
Грегоријански календар642
DCXLII
Ab urbe condita1395
Ерменски календар91
ԹՎ ՂԱ
Асирски календар5392
Балиски календар563–564
Бенгалски календар49
Берберски календар1592
Будистички календар1186
Бурмански календар4
Византиски календар6150–6151
Кинески календар辛丑(мет. вол)
3338 или 3278
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
3339 или 3279
Коптски календар358–359
Етиопски календар634–635
Еврејски календар4402–4403
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера698–699
 - Сачка ера563–564
 - Кали-југа3742–3743
Холоценски календар10642
Ирански календар20–21
Исламски календар21–22
Јапонски календарн/п
Јавански календар532–533
Јулијански календар642
DCXLII
Корејски календар2975
Мингуо-календар1270 пред Р. Кина
民前1270年
Нанакшахи−826
Селевкидски календар953/954 г.г.
Тајландски сончев календар1184–1185
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
768 или 387 или −385
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
769 или 388 или −384

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6150 и 6151 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5392 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4402 и 4403 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1395.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 642 година се протега во 3278 и 3279, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3338 и 3339 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1185. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 21 и 22 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   642 на Ризницата ?