< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

652 (DCLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 652 година од новата ера, 652. од првиот милениум, 52. од VII век и трета од 650-тите.

652 во разни календари
Грегоријански календар652
DCLII
Ab urbe condita1405
Ерменски календар101
ԹՎ ՃԱ
Асирски календар5402
Балиски календар573–574
Бенгалски календар59
Берберски календар1602
Будистички календар1196
Бурмански календар14
Византиски календар6160–6161
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
3348 или 3288
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
3349 или 3289
Коптски календар368–369
Етиопски календар644–645
Еврејски календар4412–4413
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера708–709
 - Сачка ера573–574
 - Кали-југа3752–3753
Холоценски календар10652
Ирански календар30–31
Исламски календар31–32
Јапонски календарХакучи 3
(白雉3年)
Јавански календар543–544
Јулијански календар652
DCLII
Корејски календар2985
Мингуо-календар1260 пред Р. Кина
民前1260年
Нанакшахи−816
Селевкидски календар963/964 г.г.
Тајландски сончев календар1194–1195
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
778 или 397 или −375
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
779 или 398 или −374

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6160 и 6161 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5402 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4412 и 4413 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1405.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 652 година се протега во 3288 и 3289, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3348 и 3349 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1195. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 31 и 32 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди