< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

693 (DCXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 693 година од новата ера, 693. од првиот милениум, 93. од VII век и четвртта од 690-тите.

693 во разни календари
Грегоријански календар693
DCXCIII
Ab urbe condita1446
Ерменски календар142
ԹՎ ՃԽԲ
Асирски календар5443
Балиски календар614–615
Бенгалски календар100
Берберски календар1643
Будистички календар1237
Бурмански календар55
Византиски календар6201–6202
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
3389 или 3329
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
3390 или 3330
Коптски календар409–410
Етиопски календар685–686
Еврејски календар4453–4454
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера749–750
 - Сачка ера614–615
 - Кали-југа3793–3794
Холоценски календар10693
Ирански календар71–72
Исламски календар73–74
Јапонски календарн/п
Јавански календар585–586
Јулијански календар693
DCXCIII
Корејски календар3026
Мингуо-календар1219 пред Р. Кина
民前1219年
Нанакшахи−775
Селевкидски календар1004/1005 г.г.
Тајландски сончев календар1235–1236
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
819 или 438 или −334
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
820 или 439 или −333

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6201 и 6202 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5443 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4453 и 4454 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1446.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 693 година се протега во 3329 и 3330, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3389 и 3390 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1236. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 73 и 74 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди