< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

639 (DCXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 639 година од новата ера, 639. од првиот милениум, 39. од VII век и последна од 630-тите.

639 во разни календари
Грегоријански календар639
DCXXXIX
Ab urbe condita1392
Ерменски календар88
ԹՎ ՁԸ
Асирски календар5389
Балиски календар560–561
Бенгалски календар46
Берберски календар1589
Будистички календар1183
Бурмански календар1
Византиски календар6147–6148
Кинески календар戊戌(зем. куче)
3335 или 3275
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
3336 или 3276
Коптски календар355–356
Етиопски календар631–632
Еврејски календар4399–4400
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера695–696
 - Сачка ера560–561
 - Кали-југа3739–3740
Холоценски календар10639
Ирански календар17–18
Исламски календар17–19
Јапонски календарн/п
Јавански календар529–530
Јулијански календар639
DCXXXIX
Корејски календар2972
Мингуо-календар1273 пред Р. Кина
民前1273年
Нанакшахи−829
Селевкидски календар950/951 г.г.
Тајландски сончев календар1181–1182
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
765 или 384 или −388
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
766 или 385 или −387

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6147 и 6148 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5389 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4399 и 4400 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1392.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 639 година се протега во 3275 и 3276, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3335 и 3336 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1182. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 17 и 19 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   639 на Ризницата ?