< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

675 (DCLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 675 година од новата ера, 675. од првиот милениум, 75. од VII век и шеста од 670-тите.

675 во разни календари
Грегоријански календар675
DCLXXV
Ab urbe condita1428
Ерменски календар124
ԹՎ ՃԻԴ
Асирски календар5425
Балиски календар596–597
Бенгалски календар82
Берберски календар1625
Будистички календар1219
Бурмански календар37
Византиски календар6183–6184
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
3371 или 3311
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
3372 или 3312
Коптски календар391–392
Етиопски календар667–668
Еврејски календар4435–4436
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера731–732
 - Сачка ера596–597
 - Кали-југа3775–3776
Холоценски календар10675
Ирански календар53–54
Исламски календар55–56
Јапонски календарн/п
Јавански календар566–568
Јулијански календар675
DCLXXV
Корејски календар3008
Мингуо-календар1237 пред Р. Кина
民前1237年
Нанакшахи−793
Селевкидски календар986/987 г.г.
Тајландски сончев календар1217–1218
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
801 или 420 или −352
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
802 или 421 или −351

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6183 и 6184 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5425 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4435 и 4436 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1428.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 675 година се протега во 3311 и 3312, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3371 и 3372 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1218. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 55 и 56 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   675 на Ризницата ?