< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

615 (DCXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 615 година од новата ера, 615. од првиот милениум, 15. од VII век и шеста од 610-тите.

615 во разни календари
Грегоријански календар615
DCXV
Ab urbe condita1368
Ерменски календар64
ԹՎ ԿԴ
Асирски календар5365
Балиски календар536–537
Бенгалски календар22
Берберски календар1565
Будистички календар1159
Бурмански календар−23
Византиски календар6123–6124
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
3311 или 3251
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
3312 или 3252
Коптски календар331–332
Етиопски календар607–608
Еврејски календар4375–4376
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера671–672
 - Сачка ера536–537
 - Кали-југа3715–3716
Холоценски календар10615
Ирански календар7 п.п. – 6 п.п.
Исламски календар7 п.х. – 6 п.х.
Јапонски календарн/п
Јавански календар505–506
Јулијански календар615
DCXV
Корејски календар2948
Мингуо-календар1297 пред Р. Кина
民前1297年
Нанакшахи−853
Селевкидски календар926/927 г.г.
Тајландски сончев календар1157–1158
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
741 или 360 или −412
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
742 или 361 или −411

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6123 и 6124 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5365 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4375 и 4376 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1368.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 615 година се протега во 3251 и 3252, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3311 и 3312 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1158. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 7 и 6 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   615 на Ризницата ?