< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

678 (DCLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 678 година од новата ера, 678. од првиот милениум, 78. од VII век и деветта од 670-тите.

678 во разни календари
Грегоријански календар678
DCLXXVIII
Ab urbe condita1431
Ерменски календар127
ԹՎ ՃԻԷ
Асирски календар5428
Балиски календар599–600
Бенгалски календар85
Берберски календар1628
Будистички календар1222
Бурмански календар40
Византиски календар6186–6187
Кинески календар丁丑(огн. вол)
3374 или 3314
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
3375 или 3315
Коптски календар394–395
Етиопски календар670–671
Еврејски календар4438–4439
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера734–735
 - Сачка ера599–600
 - Кали-југа3778–3779
Холоценски календар10678
Ирански календар56–57
Исламски календар58–59
Јапонски календарн/п
Јавански календар570–571
Јулијански календар678
DCLXXVIII
Корејски календар3011
Мингуо-календар1234 пред Р. Кина
民前1234年
Нанакшахи−790
Селевкидски календар989/990 г.г.
Тајландски сончев календар1220–1221
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
804 или 423 или −349
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
805 или 424 или −348

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6186 и 6187 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5428 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4438 и 4439 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1431.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 678 година се протега во 3314 и 3315, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3374 и 3375 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1221. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 58 и 59 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди