< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

670 (DCLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 670 година од новата ера, 670. од првиот милениум, 70. од VII век и прва од 670-тите.

670 во разни календари
Грегоријански календар670
DCLXX
Ab urbe condita1423
Ерменски календар119
ԹՎ ՃԺԹ
Асирски календар5420
Балиски календар591–592
Бенгалски календар77
Берберски календар1620
Будистички календар1214
Бурмански календар32
Византиски календар6178–6179
Кинески календар己巳(зем. змија)
3366 или 3306
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
3367 или 3307
Коптски календар386–387
Етиопски календар662–663
Еврејски календар4430–4431
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера726–727
 - Сачка ера591–592
 - Кали-југа3770–3771
Холоценски календар10670
Ирански календар48–49
Исламски календар49–50
Јапонски календарн/п
Јавански календар561–562
Јулијански календар670
DCLXX
Корејски календар3003
Мингуо-календар1242 пред Р. Кина
民前1242年
Нанакшахи−798
Селевкидски календар981/982 г.г.
Тајландски сончев календар1212–1213
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
796 или 415 или −357
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
797 или 416 или −356

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6178 и 6179 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5420 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4430 и 4431 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1423.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 670 година се протега во 3306 и 3307, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3366 и 3367 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1213. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 49 и 50 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди