< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

667 (DCLXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 667 година од новата ера, 667. од првиот милениум, 67. од VII век и осма од 660-тите.

667 во разни календари
Грегоријански календар667
DCLXVII
Ab urbe condita1420
Ерменски календар116
ԹՎ ՃԺԶ
Асирски календар5417
Балиски календар588–589
Бенгалски календар74
Берберски календар1617
Будистички календар1211
Бурмански календар29
Византиски календар6175–6176
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
3363 или 3303
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
3364 или 3304
Коптски календар383–384
Етиопски календар659–660
Еврејски календар4427–4428
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера723–724
 - Сачка ера588–589
 - Кали-југа3767–3768
Холоценски календар10667
Ирански календар45–46
Исламски календар46–47
Јапонски календарн/п
Јавански календар558–559
Јулијански календар667
DCLXVII
Корејски календар3000
Мингуо-календар1245 пред Р. Кина
民前1245年
Нанакшахи−801
Селевкидски календар978/979 г.г.
Тајландски сончев календар1209–1210
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
793 или 412 или −360
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
794 или 413 или −359

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6175 и 6176 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5417 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4427 и 4428 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1420.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 667 година се протега во 3303 и 3304, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3363 и 3364 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1210. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 46 и 47 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди