< 6 век 7 век 8 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

657 (DCLVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 657. година од новата ера, 657. од првиот милениум, 57. од 7 век и осма од 650-тите.

657 г.  во други календари
Грегоријански календар 657
DCLVII
Ab urbe condita 1410
Асирски календар 5407
Бахајски календар -1187–-1186
Бенгалски календар 64
Берберски календар 1607
Будистички календар 1201
Бурмански календар 19
Византиски календар 6165–6166
Еврејски календар 4417–4418
Ерменски календар 106
ԹՎ ՃԶ
Етиопски календар 649-650
Ирански календар 35–36
Исламски календар 36–37
Јулијански календар 657    DCLVII
Кинески календар 丙辰年月日
(3293/3353)
— до —
丁巳年月日
(3294/3354)
Коптски календар 373–374
Корејски календар 2990
Календар Мингуо 1255 пред РК
民前1255年
Селевкидски календар 968–969
Тајландски сончев календар 1200
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 713–714
 - Шака самват 579–580
 - Кали југа 3758–3759
Холоценски календар 10657
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6165 и 6166 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5407 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4417 и 4418 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1410.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 657. година се протега во 3293 и 3294, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3353 и 3354 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1200. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 36 и 37 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди