< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1183 (MCLXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1183 година од новата ера, 183. од вториот милениум, 83. од XII век и четвртта од 1180-тите.

1183 во разни календари
Грегоријански календар1183
MCLXXXIII
Ab urbe condita1936
Ерменски календар632
ԹՎ ՈԼԲ
Асирски календар5933
Балиски календар1104–1105
Бенгалски календар590
Берберски календар2133
Будистички календар1727
Бурмански календар545
Византиски календар6691–6692
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
3879 или 3819
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
3880 или 3820
Коптски календар899–900
Етиопски календар1175–1176
Еврејски календар4943–4944
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1239–1240
 - Сачка ера1104–1105
 - Кали-југа4283–4284
Холоценски календар11183
Игбоански календар183–184
Ирански календар561–562
Исламски календар578–579
Јапонски календарЏуеј 2
(寿永2年)
Јавански календар1090–1091
Јулијански календар1183
MCLXXXIII
Корејски календар3516
Мингуо-календар729 пред Р. Кина
民前729年
Нанакшахи−285
Селевкидски календар1494/1495 г.г.
Тајландски сончев календар1725–1726
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
1309 или 928 или 156
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
1310 или 929 или 157

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6691 и 6692 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5933 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4943 и 4944 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1936.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1183 година се протега во 3819 и 3820, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3879 и 3880 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1726. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 578 и 579 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди