< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1132 (MCXXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1132. година од новата ера, 132. од вториот милениум, 32. од 12 век и трета од 1130-тите.

1132 г.  во други календари
Грегоријански календар 1132
MCXXXII
Ab urbe condita 1885
Асирски календар 5882
Бахајски календар -712–-711
Бенгалски календар 539
Берберски календар 2082
Будистички календар 1676
Бурмански календар 494
Византиски календар 6640–6641
Еврејски календар 4892–4893
Ерменски календар 581
ԹՎ ՇՁԱ
Етиопски календар 1124-1125
Игбоански календар 132–133
Ирански календар 510–511
Исламски календар 526–527
Јулијански календар 1132    MCXXXII
Кинески календар 辛亥年月日
(3768/3828)
— до —
壬子年月日
(3769/3829)
Коптски календар 848–849
Корејски календар 3465
Календар Мингуо 780 пред РК
民前780年
Селевкидски календар 1443–1444
Тајландски сончев календар 1675
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1188–1189
 - Шака самват 1054–1055
 - Кали југа 4233–4234
Холоценски календар 11132
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6640 и 6641 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5882 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4892 и 4893 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1885.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1132. година се протега во 3768 и 3769, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3828 и 3829 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1675. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 526 и 527 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди