< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1172 (MCLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1172 година од новата ера, 172. од вториот милениум, 72. од XII век и трета од 1170-тите.

1172 во разни календари
Грегоријански календар1172
MCLXXII
Ab urbe condita1925
Ерменски календар621
ԹՎ ՈԻԱ
Асирски календар5922
Балиски календар1093–1094
Бенгалски календар579
Берберски календар2122
Будистички календар1716
Бурмански календар534
Византиски календар6680–6681
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
3868 или 3808
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
3869 или 3809
Коптски календар888–889
Етиопски календар1164–1165
Еврејски календар4932–4933
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1228–1229
 - Сачка ера1093–1094
 - Кали-југа4272–4273
Холоценски календар11172
Игбоански календар172–173
Ирански календар550–551
Исламски календар567–568
Јапонски календарЏоан 2
(承安2年)
Јавански календар1079–1080
Јулијански календар1172
MCLXXII
Корејски календар3505
Мингуо-календар740 пред Р. Кина
民前740年
Нанакшахи−296
Селевкидски календар1483/1484 г.г.
Тајландски сончев календар1714–1715
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
1298 или 917 или 145
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
1299 или 918 или 146

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6680 и 6681 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5922 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4932 и 4933 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1925.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1172 година се протега во 3808 и 3809, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3868 и 3869 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1715. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 567 и 568 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди