< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1167 (MCLXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1167 година од новата ера, 167. од вториот милениум, 67. од XII век и осма од 1160-тите.

1167 во разни календари
Грегоријански календар1167
MCLXVII
Ab urbe condita1920
Ерменски календар616
ԹՎ ՈԺԶ
Асирски календар5917
Балиски календар1088–1089
Бенгалски календар574
Берберски календар2117
Будистички календар1711
Бурмански календар529
Византиски календар6675–6676
Кинески календар丙戌(огн. куче)
3863 или 3803
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
3864 или 3804
Коптски календар883–884
Етиопски календар1159–1160
Еврејски календар4927–4928
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1223–1224
 - Сачка ера1088–1089
 - Кали-југа4267–4268
Холоценски календар11167
Игбоански календар167–168
Ирански календар545–546
Исламски календар562–563
Јапонски календарНинан 2
(仁安2年)
Јавански календар1074–1075
Јулијански календар1167
MCLXVII
Корејски календар3500
Мингуо-календар745 пред Р. Кина
民前745年
Нанакшахи−301
Селевкидски календар1478/1479 г.г.
Тајландски сончев календар1709–1710
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
1293 или 912 или 140
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
1294 или 913 или 141

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6675 и 6676 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5917 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4927 и 4928 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1920.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1167 година се протега во 3803 и 3804, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3863 и 3864 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1710. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 562 и 563 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди