< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1136 (MCXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1136 година од новата ера, 136. од вториот милениум, 36. од XII век и седма од 1130-тите.

1136 во разни календари
Грегоријански календар1136
MCXXXVI
Ab urbe condita1889
Ерменски календар585
ԹՎ ՇՁԵ
Асирски календар5886
Балиски календар1057–1058
Бенгалски календар543
Берберски календар2086
Будистички календар1680
Бурмански календар498
Византиски календар6644–6645
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
3832 или 3772
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
3833 или 3773
Коптски календар852–853
Етиопски календар1128–1129
Еврејски календар4896–4897
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1192–1193
 - Сачка ера1057–1058
 - Кали-југа4236–4237
Холоценски календар11136
Игбоански календар136–137
Ирански календар514–515
Исламски календар530–531
Јапонски календарХоен 2
(保延2年)
Јавански календар1042–1043
Јулијански календар1136
MCXXXVI
Корејски календар3469
Мингуо-календар776 пред Р. Кина
民前776年
Нанакшахи−332
Селевкидски календар1447/1448 г.г.
Тајландски сончев календар1678–1679
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1262 или 881 или 109
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
1263 или 882 или 110

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6644 и 6645 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5886 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4896 и 4897 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1889.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1136 година се протега во 3772 и 3773, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3832 и 3833 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1679. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 530 и 531 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Иг де Пајен

Надворешни врски уреди