< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1110 (MCX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1110 година од новата ера, 110. од вториот милениум, 10. од XII век и прва од 1110-тите.

1110 во разни календари
Грегоријански календар1110
MCX
Ab urbe condita1863
Ерменски календар559
ԹՎ ՇԾԹ
Асирски календар5860
Балиски календар1031–1032
Бенгалски календар517
Берберски календар2060
Будистички календар1654
Бурмански календар472
Византиски календар6618–6619
Кинески календар己丑(зем. вол)
3806 или 3746
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
3807 или 3747
Коптски календар826–827
Етиопски календар1102–1103
Еврејски календар4870–4871
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1166–1167
 - Сачка ера1031–1032
 - Кали-југа4210–4211
Холоценски календар11110
Игбоански календар110–111
Ирански календар488–489
Исламски календар503–504
Јапонски календарТенин 3 / Тенеј 1
(天永元年)
Јавански календар1015–1016
Јулијански календар1110
MCX
Корејски календар3443
Мингуо-календар802 пред Р. Кина
民前802年
Нанакшахи−358
Селевкидски календар1421/1422 г.г.
Тајландски сончев календар1652–1653
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
1236 или 855 или 83
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
1237 или 856 или 84

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6618 и 6619 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5860 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4870 и 4871 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1863.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1110 година се протега во 3746 и 3747, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3806 и 3807 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1653. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 503 и 504 исламска година.

Настани

уреди
 
Кралот Хенри V се оженил со 8-годишната Матилда
  • 25 јули – Хенри V, цар на Светото римско царство, се оженил со 8-годишната Матилда (ќерка на англискиот крал Хенри I). Била крунисана на церемонија во Мајнц.[1]

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  1. Chibnall, Marjorie (1991). Matilda of England (1102–1167), Empress, Consort of Henry V. Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, retrieved 22 December 2013.