< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1112 (MCXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1112 година од новата ера, 112. од вториот милениум, 12. од XII век и трета од 1110-тите.

1112 во разни календари
Грегоријански календар1112
MCXII
Ab urbe condita1865
Ерменски календар561
ԹՎ ՇԿԱ
Асирски календар5862
Балиски календар1033–1034
Бенгалски календар519
Берберски календар2062
Будистички календар1656
Бурмански календар474
Византиски календар6620–6621
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
3808 или 3748
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
3809 или 3749
Коптски календар828–829
Етиопски календар1104–1105
Еврејски календар4872–4873
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1168–1169
 - Сачка ера1033–1034
 - Кали-југа4212–4213
Холоценски календар11112
Игбоански календар112–113
Ирански календар490–491
Исламски календар505–506
Јапонски календарТенеј 3
(天永3年)
Јавански календар1017–1018
Јулијански календар1112
MCXII
Корејски календар3445
Мингуо-календар800 пред Р. Кина
民前800年
Нанакшахи−356
Селевкидски календар1423/1424 г.г.
Тајландски сончев календар1654–1655
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
1238 или 857 или 85
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
1239 или 858 или 86

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6620 и 6621 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5862 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4872 и 4873 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1865.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1112 година се протега во 3748 и 3749, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3808 и 3809 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1655. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 505 и 506 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Урнатините на тврдината Стари Рас, еден од центрите на Големото кнежевство Србија

Надворешни врски уреди