< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1168 (MCLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1168 година од новата ера, 168. од вториот милениум, 68. од XII век и деветта од 1160-тите.

1168 во разни календари
Грегоријански календар1168
MCLXVIII
Ab urbe condita1921
Ерменски календар617
ԹՎ ՈԺԷ
Асирски календар5918
Балиски календар1089–1090
Бенгалски календар575
Берберски календар2118
Будистички календар1712
Бурмански календар530
Византиски календар6676–6677
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
3864 или 3804
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
3865 или 3805
Коптски календар884–885
Етиопски календар1160–1161
Еврејски календар4928–4929
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1224–1225
 - Сачка ера1089–1090
 - Кали-југа4268–4269
Холоценски календар11168
Игбоански календар168–169
Ирански календар546–547
Исламски календар563–564
Јапонски календарНинан 3
(仁安3年)
Јавански календар1075–1076
Јулијански календар1168
MCLXVIII
Корејски календар3501
Мингуо-календар744 пред Р. Кина
民前744年
Нанакшахи−300
Селевкидски календар1479/1480 г.г.
Тајландски сончев календар1710–1711
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
1294 или 913 или 141
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1295 или 914 или 142

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6676 и 6677 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5918 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4928 и 4929 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1921.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1168 година се протега во 3804 и 3805, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3864 и 3865 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1711. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 563 и 564 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди