< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1115 (MCXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1115 година од новата ера, 115. од вториот милениум, 15. од XII век и шеста од 1110-тите.

1115 во разни календари
Грегоријански календар1115
MCXV
Ab urbe condita1868
Ерменски календар564
ԹՎ ՇԿԴ
Асирски календар5865
Балиски календар1036–1037
Бенгалски календар522
Берберски календар2065
Будистички календар1659
Бурмански календар477
Византиски календар6623–6624
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
3811 или 3751
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
3812 или 3752
Коптски календар831–832
Етиопски календар1107–1108
Еврејски календар4875–4876
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1171–1172
 - Сачка ера1036–1037
 - Кали-југа4215–4216
Холоценски календар11115
Игбоански календар115–116
Ирански календар493–494
Исламски календар508–509
Јапонски календарЕјкју 3
(永久3年)
Јавански календар1020–1021
Јулијански календар1115
MCXV
Корејски календар3448
Мингуо-календар797 пред Р. Кина
民前797年
Нанакшахи−353
Селевкидски календар1426/1427 г.г.
Тајландски сончев календар1657–1658
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
1241 или 860 или 88
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
1242 или 861 или 89

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6623 и 6624 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5865 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4875 и 4876 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1868.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1115 година се протега во 3751 и 3752, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3811 и 3812 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1658. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 508 и 509 исламска година.

Настани уреди

 
Роџер од Салерно на пара

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  1. Steven Runciman (1952). A History of The Crusades. Vol II: The Kingdom of Jerusalem, pp. 106–107. ISBN 978-0-241-29876-3.