< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1120 (MCXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1120 година од новата ера, 120. од вториот милениум, 20. од XII век и прва од 1120-тите.

1120 во разни календари
Грегоријански календар1120
MCXX
Ab urbe condita1873
Ерменски календар569
ԹՎ ՇԿԹ
Асирски календар5870
Балиски календар1041–1042
Бенгалски календар527
Берберски календар2070
Будистички календар1664
Бурмански календар482
Византиски календар6628–6629
Кинески календар己亥(зем. свиња)
3816 или 3756
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
3817 или 3757
Коптски календар836–837
Етиопски календар1112–1113
Еврејски календар4880–4881
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1176–1177
 - Сачка ера1041–1042
 - Кали-југа4220–4221
Холоценски календар11120
Игбоански календар120–121
Ирански календар498–499
Исламски календар513–514
Јапонски календарГенеј 3 / Хоан 1
(保安元年)
Јавански календар1025–1026
Јулијански календар1120
MCXX
Корејски календар3453
Мингуо-календар792 пред Р. Кина
民前792年
Нанакшахи−348
Селевкидски календар1431/1432 г.г.
Тајландски сончев календар1662–1663
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
1246 или 865 или 93
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1247 или 866 или 94

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6628 и 6629 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5870 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4880 и 4881 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1873.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1120 година се протега во 3756 и 3757, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3816 и 3817 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1663. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 513 и 514 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

 
Луј VII Младиот

Починале уреди

Надворешни врски уреди