< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1123 (MCXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1123. година од новата ера, 123. од вториот милениум, 23. од 12 век и четвртта од 1120-тите.

1123 г.  во други календари
Грегоријански календар 1123
MCXXIII
Ab urbe condita 1876
Асирски календар 5873
Бахајски календар -721–-720
Бенгалски календар 530
Берберски календар 2073
Будистички календар 1667
Бурмански календар 485
Византиски календар 6631–6632
Еврејски календар 4883–4884
Ерменски календар 572
ԹՎ ՇՀԲ
Етиопски календар 1115-1116
Игбоански календар 123–124
Ирански календар 501–502
Исламски календар 516–517
Јулијански календар 1123    MCXXIII
Кинески календар 壬寅年月日
(3759/3819)
— до —
癸卯年月日
(3760/3820)
Коптски календар 839–840
Корејски календар 3456
Календар Мингуо 789 пред РК
民前789年
Селевкидски календар 1434–1435
Тајландски сончев календар 1666
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1179–1180
 - Шака самват 1045–1046
 - Кали југа 4224–4225
Холоценски календар 11123
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6631 и 6632 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5873 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4883 и 4884 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1876.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1123. година се протега во 3759 и 3760, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3819 и 3820 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1666. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 516 и 517 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди