< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1143 (MCXLIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1143. година од новата ера, 143. од вториот милениум, 43. од 12 век и четвртта од 1140-тите.

1143 г.  во други календари
Грегоријански календар 1143
MCXLIII
Ab urbe condita 1896
Асирски календар 5893
Бахајски календар -701–-700
Бенгалски календар 550
Берберски календар 2093
Будистички календар 1687
Бурмански календар 505
Византиски календар 6651–6652
Еврејски календар 4903–4904
Ерменски календар 592
ԹՎ ՇՂԲ
Етиопски календар 1135-1136
Игбоански календар 143–144
Ирански календар 521–522
Исламски календар 537–538
Јулијански календар 1143    MCXLIII
Кинески календар 壬戌年月日
(3779/3839)
— до —
癸亥年月日
(3780/3840)
Коптски календар 859–860
Корејски календар 3476
Календар Мингуо 769 пред РК
民前769年
Селевкидски календар 1454–1455
Тајландски сончев календар 1686
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1199–1200
 - Шака самват 1065–1066
 - Кали југа 4244–4245
Холоценски календар 11143
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6651 и 6652 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5893 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4903 и 4904 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1896.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1143. година се протега во 3779 и 3780, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3839 и 3840 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1686. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 537 и 538 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди