< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1169 (MCLXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1169. година од новата ера, 169. од вториот милениум, 69. од 12 век и последна од 1160-тите.

1169 г.  во други календари
Грегоријански календар 1169
MCLXIX
Ab urbe condita 1922
Асирски календар 5919
Бахајски календар -675–-674
Бенгалски календар 576
Берберски календар 2119
Будистички календар 1713
Бурмански календар 531
Византиски календар 6677–6678
Еврејски календар 4929–4930
Ерменски календар 618
ԹՎ ՈԺԸ
Етиопски календар 1161-1162
Игбоански календар 169–170
Ирански календар 547–548
Исламски календар 564–565
Јулијански календар 1169    MCLXIX
Кинески календар 戊子年月日
(3805/3865)
— до —
己丑年月日
(3806/3866)
Коптски календар 885–886
Корејски календар 3502
Календар Мингуо 743 пред РК
民前743年
Селевкидски календар 1480–1481
Тајландски сончев календар 1712
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1225–1226
 - Шака самват 1091–1092
 - Кали југа 4270–4271
Холоценски календар 11169
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6677 и 6678 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5919 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4929 и 4930 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1922.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1169. година се протега во 3805 и 3806, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3865 и 3866 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1712. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 564 и 565 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди