< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1140 (MCXL) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1140 година од новата ера, 140. од вториот милениум, 40. од XII век и прва од 1140-тите.

1140 во разни календари
Грегоријански календар1140
MCXL
Ab urbe condita1893
Ерменски календар589
ԹՎ ՇՁԹ
Асирски календар5890
Балиски календар1061–1062
Бенгалски календар547
Берберски календар2090
Будистички календар1684
Бурмански календар502
Византиски календар6648–6649
Кинески календар己未(зем. коза)
3836 или 3776
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
3837 или 3777
Коптски календар856–857
Етиопски календар1132–1133
Еврејски календар4900–4901
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1196–1197
 - Сачка ера1061–1062
 - Кали-југа4240–4241
Холоценски календар11140
Игбоански календар140–141
Ирански календар518–519
Исламски календар534–535
Јапонски календарХоен 6
(保延6年)
Јавански календар1046–1047
Јулијански календар1140
MCXL
Корејски календар3473
Мингуо-календар772 пред Р. Кина
民前772年
Нанакшахи−328
Селевкидски календар1451/1452 г.г.
Тајландски сончев календар1682–1683
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
1266 или 885 или 113
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1267 или 886 или 114

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6648 и 6649 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5890 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4900 и 4901 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1893.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1140 година се протега во 3776 и 3777, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3836 и 3837 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1683. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 534 и 535 исламска година.

Настани

уреди
 
Опсадата на Вајнсберг, насликано во 16 век

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди