< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1116 (MCXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1116. година од новата ера, 116. од вториот милениум, 16. од 12 век и седма од 1110-тите.

1116 г.  во други календари
Грегоријански календар 1116
MCXVI
Ab urbe condita 1869
Асирски календар 5866
Бахајски календар -728–-727
Бенгалски календар 523
Берберски календар 2066
Будистички календар 1660
Бурмански календар 478
Византиски календар 6624–6625
Еврејски календар 4876–4877
Ерменски календар 565
ԹՎ ՇԿԵ
Етиопски календар 1108-1109
Игбоански календар 116–117
Ирански календар 494–495
Исламски календар 509–510
Јулијански календар 1116    MCXVI
Кинески календар 乙未年月日
(3752/3812)
— до —
丙申年月日
(3753/3813)
Коптски календар 832–833
Корејски календар 3449
Календар Мингуо 796 пред РК
民前796年
Селевкидски календар 1427–1428
Тајландски сончев календар 1659
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1172–1173
 - Шака самват 1038–1039
 - Кали југа 4217–4218
Холоценски календар 11116
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6624 и 6625 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5866 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4876 и 4877 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1869.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1116. година се протега во 3752 и 3753, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3812 и 3813 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1659. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 509 и 510 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди