< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1113 (MCXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1113 година од новата ера, 113. од вториот милениум, 13. од XII век и четвртта од 1110-тите.

1113 во разни календари
Грегоријански календар1113
MCXIII
Ab urbe condita1866
Ерменски календар562
ԹՎ ՇԿԲ
Асирски календар5863
Балиски календар1034–1035
Бенгалски календар520
Берберски календар2063
Будистички календар1657
Бурмански календар475
Византиски календар6621–6622
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
3809 или 3749
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
3810 или 3750
Коптски календар829–830
Етиопски календар1105–1106
Еврејски календар4873–4874
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1169–1170
 - Сачка ера1034–1035
 - Кали-југа4213–4214
Холоценски календар11113
Игбоански календар113–114
Ирански календар491–492
Исламски календар506–507
Јапонски календарТенеј 4 / Ејкју 1
(永久元年)
Јавански календар1018–1019
Јулијански календар1113
MCXIII
Корејски календар3446
Мингуо-календар799 пред Р. Кина
民前799年
Нанакшахи−355
Селевкидски календар1424/1425 г.г.
Тајландски сончев календар1655–1656
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
1239 или 858 или 86
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
1240 или 859 или 87

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6621 и 6622 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5863 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4873 и 4874 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1866.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1113 година се протега во 3749 и 3750, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3809 и 3810 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1656. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 506 и 507 исламска година.

Настани уреди

 
Папската була

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди