< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1134 (MCXXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1134 година од новата ера, 134. од вториот милениум, 34. од XII век и петта од 1130-тите.

1134 во разни календари
Грегоријански календар1134
MCXXXIV
Ab urbe condita1887
Ерменски календар583
ԹՎ ՇՁԳ
Асирски календар5884
Балиски календар1055–1056
Бенгалски календар541
Берберски календар2084
Будистички календар1678
Бурмански календар496
Византиски календар6642–6643
Кинески календар癸丑(вод. вол)
3830 или 3770
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
3831 или 3771
Коптски календар850–851
Етиопски календар1126–1127
Еврејски календар4894–4895
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1190–1191
 - Сачка ера1055–1056
 - Кали-југа4234–4235
Холоценски календар11134
Игбоански календар134–135
Ирански календар512–513
Исламски календар528–529
Јапонски календарЧошо 3
(長承3年)
Јавански календар1040–1041
Јулијански календар1134
MCXXXIV
Корејски календар3467
Мингуо-календар778 пред Р. Кина
民前778年
Нанакшахи−334
Селевкидски календар1445/1446 г.г.
Тајландски сончев календар1676–1677
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
1260 или 879 или 107
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1261 или 880 или 108

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6642 и 6643 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5884 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4894 и 4895 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1887.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1134 година се протега во 3770 и 3771, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3830 и 3831 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1677. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 528 и 529 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Алфонсо I Арагонски

Надворешни врски

уреди