< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1119 (MCXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1119 година од новата ера, 119. од вториот милениум, 19. од XII век и последна од 1110-тите.

1119 во разни календари
Грегоријански календар1119
MCXIX
Ab urbe condita1872
Ерменски календар568
ԹՎ ՇԿԸ
Асирски календар5869
Балиски календар1040–1041
Бенгалски календар526
Берберски календар2069
Будистички календар1663
Бурмански календар481
Византиски календар6627–6628
Кинески календар戊戌(зем. куче)
3815 или 3755
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
3816 или 3756
Коптски календар835–836
Етиопски календар1111–1112
Еврејски календар4879–4880
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1175–1176
 - Сачка ера1040–1041
 - Кали-југа4219–4220
Холоценски календар11119
Игбоански календар119–120
Ирански календар497–498
Исламски календар512–513
Јапонски календарГенеј 2
(元永2年)
Јавански календар1024–1025
Јулијански календар1119
MCXIX
Корејски календар3452
Мингуо-календар793 пред Р. Кина
民前793年
Нанакшахи−349
Селевкидски календар1430/1431 г.г.
Тајландски сончев календар1661–1662
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
1245 или 864 или 92
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
1246 или 865 или 93

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6627 и 6628 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5869 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4879 и 4880 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1872.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1119 година се протега во 3755 и 3756, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3815 и 3816 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1662. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 512 и 513 исламска година.

Настани уреди

 
Битката кај Бремил


Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди