< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1102 (MCII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1102 година од новата ера, 102. од вториот милениум, 2. од XII век и трета од 1100-тите.

1102 во разни календари
Грегоријански календар1102
MCII
Ab urbe condita1855
Ерменски календар551
ԹՎ ՇԾԱ
Асирски календар5852
Балиски календар1023–1024
Бенгалски календар509
Берберски календар2052
Будистички календар1646
Бурмански календар464
Византиски календар6610–6611
Кинески календар辛巳(мет. змија)
3798 или 3738
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
3799 или 3739
Коптски календар818–819
Етиопски календар1094–1095
Еврејски календар4862–4863
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1158–1159
 - Сачка ера1023–1024
 - Кали-југа4202–4203
Холоценски календар11102
Игбоански календар102–103
Ирански календар480–481
Исламски календар495–496
Јапонски календарКова 4
(康和4年)
Јавански календар1007–1008
Јулијански календар1102
MCII
Корејски календар3435
Мингуо-календар810 пред Р. Кина
民前810年
Нанакшахи−366
Селевкидски календар1413/1414 г.г.
Тајландски сончев календар1644–1645
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
1228 или 847 или 75
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
1229 или 848 или 76

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6610 и 6611 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5852 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4862 и 4863 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1855.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1102 година се протега во 3738 и 3739, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3798 и 3799 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1645. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 495 и 496 исламска година.

Настани уреди

 
Битката кај Рамла, Гистав Доре, (1877)

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  1. Steven Runciman (1951). A History of the Crusades. Vol II: The Kingdom of Jerusalem, pp. 62–63. ISBN 978-0-241-29876-3.