< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1126 (MCXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1126 година од новата ера, 126. од вториот милениум, 26. од XII век и седма од 1120-тите.

1126 во разни календари
Грегоријански календар1126
MCXXVI
Ab urbe condita1879
Ерменски календар575
ԹՎ ՇՀԵ
Асирски календар5876
Балиски календар1047–1048
Бенгалски календар533
Берберски календар2076
Будистички календар1670
Бурмански календар488
Византиски календар6634–6635
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
3822 или 3762
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
3823 или 3763
Коптски календар842–843
Етиопски календар1118–1119
Еврејски календар4886–4887
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1182–1183
 - Сачка ера1047–1048
 - Кали-југа4226–4227
Холоценски календар11126
Игбоански календар126–127
Ирански календар504–505
Исламски календар519–520
Јапонски календарTenji 3 / Daiji 1
(大治元年)
Јавански календар1031–1032
Јулијански календар1126
MCXXVI
Корејски календар3459
Мингуо-календар786 пред Р. Кина
民前786年
Нанакшахи−342
Селевкидски календар1437/1438 г.г.
Тајландски сончев календар1668–1669
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1252 или 871 или 99
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
1253 или 872 или 100

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6634 и 6635 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5876 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4886 и 4887 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1879.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1126 година се протега во 3762 и 3763, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3822 и 3823 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1669. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 519 и 520 исламска година.

Настани

уреди
 
Битката кај Хлумец, слика на Адолф Либшер

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  1. Bellum.cz – Battle of Chlumec 18th February 1126