< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1131 (MCXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1131 година од новата ера, 131. од вториот милениум, 31. од XII век и втора од 1130-тите.

1131 во разни календари
Грегоријански календар1131
MCXXXI
Ab urbe condita1884
Ерменски календар580
ԹՎ ՇՁ
Асирски календар5881
Балиски календар1052–1053
Бенгалски календар538
Берберски календар2081
Будистички календар1675
Бурмански календар493
Византиски календар6639–6640
Кинески календар庚戌(мет. куче)
3827 или 3767
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
3828 или 3768
Коптски календар847–848
Етиопски календар1123–1124
Еврејски календар4891–4892
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1187–1188
 - Сачка ера1052–1053
 - Кали-југа4231–4232
Холоценски календар11131
Игбоански календар131–132
Ирански календар509–510
Исламски календар525–526
Јапонски календарDaiji 6 / Tenshō 1
(天承元年)
Јавански календар1036–1038
Јулијански календар1131
MCXXXI
Корејски календар3464
Мингуо-календар781 пред Р. Кина
民前781年
Нанакшахи−337
Селевкидски календар1442/1443 г.г.
Тајландски сончев календар1673–1674
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
1257 или 876 или 104
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
1258 или 877 или 105

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6639 и 6640 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5881 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4891 и 4892 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1884.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1131 година се протега во 3767 и 3768, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3827 и 3828 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1674. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 525 и 526 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Стефан II (Унгарија)

Надворешни врски

уреди