< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1133 (MCXXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1133 година од новата ера, 133. од вториот милениум, 33. од XII век и четвртта од 1130-тите.

1133 во разни календари
Грегоријански календар1133
MCXXXIII
Ab urbe condita1886
Ерменски календар582
ԹՎ ՇՁԲ
Асирски календар5883
Балиски календар1054–1055
Бенгалски календар540
Берберски календар2083
Будистички календар1677
Бурмански календар495
Византиски календар6641–6642
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
3829 или 3769
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
3830 или 3770
Коптски календар849–850
Етиопски календар1125–1126
Еврејски календар4893–4894
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1189–1190
 - Сачка ера1054–1055
 - Кали-југа4233–4234
Холоценски календар11133
Игбоански календар133–134
Ирански календар511–512
Исламски календар527–528
Јапонски календарЧошо 2
(長承2年)
Јавански календар1039–1040
Јулијански календар1133
MCXXXIII
Корејски календар3466
Мингуо-календар779 пред Р. Кина
民前779年
Нанакшахи−335
Селевкидски календар1444/1445 г.г.
Тајландски сончев календар1675–1676
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1259 или 878 или 106
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
1260 или 879 или 107

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6641 и 6642 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5883 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4893 и 4894 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1886.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1133 година се протега во 3769 и 3770, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3829 и 3830 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1676. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 527 и 528 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Печатот на царицата Ирина Дукина

Надворешни врски

уреди