< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1111 (MCXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1111. година од новата ера, 111. од вториот милениум, 11. од 12 век и втора од 1110-тите.

1111 г.  во други календари
Грегоријански календар 1111
MCXI
Ab urbe condita 1864
Асирски календар 5861
Бахајски календар -733–-732
Бенгалски календар 518
Берберски календар 2061
Будистички календар 1655
Бурмански календар 473
Византиски календар 6619–6620
Еврејски календар 4871–4872
Ерменски календар 560
ԹՎ ՇԿ
Етиопски календар 1103-1104
Игбоански календар 111–112
Ирански календар 489–490
Исламски календар 504–505
Јулијански календар 1111    MCXI
Кинески календар 庚寅年月日
(3747/3807)
— до —
辛卯年月日
(3748/3808)
Коптски календар 827–828
Корејски календар 3444
Календар Мингуо 801 пред РК
民前801年
Селевкидски календар 1422–1423
Тајландски сончев календар 1654
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1167–1168
 - Шака самват 1033–1034
 - Кали југа 4212–4213
Холоценски календар 11111
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6619 и 6620 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5861 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4871 и 4872 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1864.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1111. година се протега во 3747 и 3748, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3807 и 3808 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1654. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 504 и 505 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди